Założenia projektu pn. "Akademia Druku 3D"

Miejski Zakład Komunalny Sp. z o. o. z siedzibą w Stalowej Woli uruchamia we wrześniu 2017 r. projekt edukacyjny pod nazwa „Akademia druku 3D”. W początkowym etapie projekt zakłada organizację 48 godzinnych cykli kreatywnych spotkań warsztatowych, prowadzonych w grupach 8 osobowych, opartych na autorskim programie edukacyjnym, skierowanych do najmłodszych pasjonatów programowania komputerowego oraz druku 3D (dzieci w wieku 10 - 14 lat).

W chwili obecnej w początkowej fazie działalności Akademii oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, którzy pod okiem trenera, przy pomocy programów komputerowych do projektowania, skanowania przestrzennego oraz tzw. slicerów (cięcie modelu na warstwy) , z jednej strony samodzielnie konstruować będą projekty przestrzenne, a z drugiej poznają sposoby nieograniczonego korzystania z bogatego zbioru dostępnych projektów. Uczestnicy zajęć poznają także technologię skanowania przestrzennego, a dzięki dostępnym w Akademii drukarkom 3D do samodzielnego montażu, doświadczą od podstaw pełny proces druku 3D w technologiach FDM oraz SLA, ,a także szeroką gamę dostępnych na rynku surowców przeznaczonych do druku.

W perspektywie 6 m-cy planowane jest poszerzenie oferty edukacyjnej Akademii i skierowanie warsztatów do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – technicznych, a także oferowanie komercyjnych usług druku 3D w technologiach FDM i SLA dla odbiorców indywidualnych i prywatnych.

Na chwilę obecną Akademia Druku 3D dysponuje następującym sprzętem

  • skaner 3D ze statywem i stolikiem obrotowym dla celów edukacyjnych EinScan-SE
  • 2 drukarki 3D MakerBot: MakerBot Replikator 2x, MakerBot Replikator 5th Generation,
  • Drukarka SLA FormLabs Form 2,
  • Drukarka Prusa I3 do samodzielnego montażu
  • 2 drukarki Prusa I3 do samodzielnego montażu
  • 1 komputer stacjonarny wraz z monitorem,
  • 8 laptopów dla uczestników zajęć

 

 

Warsztaty będą prowadzone z wykorzystaniem oprogramowania dedykowanego do poszczególnych drukarek (tzw. slicerów), dedykowanego oprogramowania edukacyjnego światowego potentata w dziedzinie projektowania 3D firmy Autodesk oraz ogólnodostępnych, internetowych narzędzi edukacyjnych, których celem jest dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z zakresu druku 3D (głównie Thingverse.com)

Warsztaty odbywać się będą w Sali 121 w budynku Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej Sp. z o. o. w Stalowej Woli, przy ul. Kwiatkowskiego 9. W przyszłości planowane jest poszerzenie działalności Akademii i skierowanie oferty edukacyjno – szkoleniowej do osób pracujących, a także skierowanie oferty komercyjnej w zakresie druku 3D w technologiach:

  • SLA, umożliwiającej wydruk z żywicy światłoutwardzalnej o rożnych właściwościach (m.in imitującej polipropylen), charakteryzującej się m.in. dużą dokładnością drukowanych geometrii, możliwością budowania bardzo cienkich ścianek, szeroką gamą materiałów imitujących termoplasty, czy możliwością drukowania elementów przezroczystych lub półprzezroczystych. Obiekty powstające przy pomocy SLA charakteryzują się wyjątkową precyzją i dokładnością odwzorowania geometrii, niedostępną dla innych metod jak popularne FDM czy SLS. SLA jest tańszą alternatywą innych metod wytwórczych dla szybkiego prototypowania, wykorzystywana jest m.in. przy tworzeniu wyprasek do form wtryskowych, przemyśle lotniczym, samochodowym (prototypy elementów konstrukcyjnych) czy w medycynie (do drukowania makiet ubytków kostnych lub prototypów implantów medycznych, narzędzi chirurgicznych, czy obudowy do aparatów słuchowych)

  • FDM, czyli najpopularniejszej dziś technologii przyrostowej, umożliwiającej drukowanie trwałych części z tworzywa termoplastycznego. Technologia ta polega na nanoszeniu stopionego materiału, warstwa po warstwie, przez rozgrzaną dyszę. Swoje zastosowanie znajduje w tworzeniu prototypów, modeli testowych lub trudno dostępnych części zamiennych

AKADEMIA DRUKU 3D - CENNIK

  • 1

Skontaktuj się z nami

Adres

Stalowowolska Strefa Gospodarcza
ul. Kwiatkowskiego 9/121
37-450 Stalowa Wola

Telefon Kontaktowy
+48 511 440 885
Email

kontakt@akademiadruku3d.org

Akademia w Obiektywie